Arsenali eliminon Porton pas ekzekutimit të penalltive

Arsenali ka eliminuar Porton nga Liga e Kampionëve pas ekzekutimit të penalltive (4-2) duke siguruar kalimin në çerekfinale.

Ndeshja nisi furishëm me të dyja ekipet që patën disa raste të mira shënimi për të kaluar në avantazh.

Arsenali pati një mundësi të mirë me Bukayo Saka (13’) ndërsa Porto pati dy të tilla me Evanilson (16’ dhe 22’) por pa arritur që të gjejnë rrugën e rrjetës.

Leandro Trossard (41’) shfrytëzoi asistimin e mrekullueshëm të Martin Odegaard për të çuar Arsenalin në epërsi prej 1-0.

Edhe pjesa e dytë u përcoll me një ritëm të njëjtë ku intensiteti i lartë i lojës nuk mungonte, e po ashtu as rastet nga të dyja anët.

Franicosco Conceicao (70’) rrezikoi seriozisht për mysafirët por gjuajtjen e tij e priti me shumë mund David Raya.

Tek ‘Topçinjtë’ në anën tjetër Gabriel Jesus (83’) dhe Bukayo Saka (85’) shpërdoruan dy raste të mira shënimi për ta çuar në avantazh Arsenalin.

90 minutat nuk prodhuan ekipin që do të siguronte kualifikimin dhe u deshën vazhdimet, aty ku për 30 minuta nuk pati ndryshim rezultati dhe u nevojitën penalltitë për të mësuar ekipin që siguron biletën për në çerekfinale.

Në penallti më të saktë u treguan Arsenali që fituan me rezultat 4-2 duke siguruar kështu kualifikimin në çerekfinale.

Napolit nuk i mjafton goli i Amir Rrahmanit, Barcelona kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

Luhet në Malishevë, Gjilan dhe Lipjan, ndeshje interesante në xhiron e 25-të në Albi Mall Superligë