Armando Broja në listën e gjigantit evropian – pritet të largohet nga Chelsea në janar

Armando Broja po përballet me një periudhë të pavendosmërisë teksa merkatoja e janarit po afron dhe spekulimet mbi të ardhmen e tij janë duke u intensifikuar.

Duke qenë një lojtar i rëndësishëm për Chelsean dhe pas një sezoni të suksesshëm si i huazuar në Southampton, është e qartë se sulmuesi shqiptar është i lodhur nga të gjitha zhurmat dhe thashethemet që e rrethojnë atë.

E fundit në listën e klubeve të interesuara është Newcastle, e cila, sipas trajnerit Eddie Howe, po kërkon të zgjerojë opsionet e saj ofensive duke shtuar një sulmues të ri.

Si Alexander Isak ashtu edhe Callum Wilson janë në formacionin aktual, por Magpies pritet të konkurrojnë për shërbimet e Brojës si një shtim i nevojshëm për forcën sulmuese të skuadrës.

Chelsea thuhet se pret një ofertë deri në 30 milionë euro për kartonin e Brojës, dhe trajneri Mauricio Pochettino ka theksuar se nuk do të konsiderojë një largim të mundshëm të lojtarit pa një zëvendësim të përshtatshëm.

Me pretendime për të sjellë një emër të madh si Victor Osimhen, apo të ngjashëm, në “Stamford Bridge”, Broja mund të gjendet në një situatë ku konkurrenca për vendin në formacionin e parë do të bëhet edhe më e vështirë.

Megjithatë, nuk është e sigurt që Newcastle do të jetë destinacioni i përkryer për sulmuesin shqiptar. Nëse Isak dhe Wilson janë në formën e tyre më të mirë, rreziku që Broja të mbetet pa minutazh është i lartë.

Ndërsa vëmendja nga klube të tjera si West Ham shton më shumë mundësi në zgjedhjen e reprezentuesit shqiptar për të ardhmen. Sidoqoftë, është e qartë që Broja ka potencialin për të shkëlqyer në Ligën Premier, një potencial që ai e vërtetoi gjatë kohës së huazimit në Southampton.

Ramadani flet para duelit me Ballkanin: Nuk e kemi ngritur flamurin e bardhë, duam fitore

Lamtumira si fitues e Florent Hasanit: Koha e kaluar në Tiranë është periudha më e mirë e karrierës