Arijan Ademi po largohet nga Dinamo Zagreb pas 13 viteve, do ta nënshkruajë kontratën e jetës me klubin e ri

Arijan Ademi ka vendosur të largohet nga Dinamo Zagreb pas 13 viteve qëndrim te klubi kroat.

Mesfushori shqiptar është pjesë e klubit më të madh kroat që nga mosha 18 vjeçare kur iu bashkua nga Sibenik dhe që nga ajo kohë është shndërruar në një legjendë të klubit.

Ademi ka qenë i huazuar për gjashtë muaj edhe te Lokomotiva e Zagrebit dhe pjesën tjetër të karrierës e ka kaluar në ‘Maksimir’.

Por duket se koha ka ardhur ta lë Dinamon edhe pse ka kontratë me kampionët në fuqi të Kroacisë deri në verën e vitit 2026.

Mediat e ndryshme në Kroaci kanë raportuar se Ademi do të largohet në fund të muajit mars nga Dinamo Zagreb dhe karrierën do ta vazhdoj në Kinë.

Nuk specifikohet emri i ri i ekipit, por gjithnjë sipas mediumeve në Kroaci, Ademi do të transferohet në Kinë për kontratën e tij të jetës.

Mediumet kroate i referohen kështu kontratës së Ademit, pasi ai do të fitojë katër milionë euro për tre vite dhe kjo është një kontratë jashtëzakonisht e lartë duke marrë parasysh se është në moshën 31-vjeçare tani.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut deri më tani ka zhvilluar 356 ndeshje zyrtare me fanellën e Dinamos ku ka shënuar 41 gola e ka asistuar në 30 të tjerë.

Veliqi: Drenica do të këndellet, i shpëtojmë rënies

Xhiroja e 23-të vjen me dy super derbi në Superligë, përballje të zjarrta edhe për mbijetesë