Andorra dhe barazimi befasues ndaj Kosovës – fakte, histori dhe statistika rreth përfaqësueses së vogël dhe me rekord katastrofik

Përfaqësuesja e Kosovës mori një barazim befasues 1-1 në shtëpi ndaj Andorrës, e cila njihet si një ‘skuadër e vogël’ dhe ka rekord katastrofik në historikun e saj. Por, cilat janë statistikat e përgjithshme të Andorrës në çdo kualifikuese apo ndeshje miqësore? Telegrafi më poshtë sjell shumë materiale rreth kësaj përfaqësuese.

Ndeshja e parë zyrtare e Andorrës ishte një humbje 6–1 në një ndeshje miqësore ndaj Estonisë në vitin 1996.

Që nga raundet kualifikuese për turneun “Euro 2000”, Andorra ka konkurruar në kualifikimet për çdo kampionat evropian dhe botëror, por ka pasur shumë pak sukses.

Ata kanë fituar vetëm 13 ndeshje, kanë barazuar 26 herë dhe humbur plotë 159 herë nga 198 ndeshje gjithsej që kur u njohën nga FIFA në 1996.

Ndeshja e parë e Andorrës në një garë të FIFA-s ishte humbja 3-1 ndaj Armenisë më 5 shtator 1998 në një ndeshje kualifikuese për Euro 2000. Andorra humbi të dhjetë ndeshjet kualifikuese për turneun.

Në edicionin e parë kualifikues për Kupën e Botës 2002, Andorra ra në një grup me Qipron, Estoninë, Irlandën , Holandën dhe Portugalinë. Ata humbën të gjitha ndeshjet e tyre dhe Andorra e përfundoi sezonin pa pikë dhe pësoi 36 gola në dhjetë ndeshje.

Në kualifikueset për “Euro 2004” ata përsëri humbën çdo lojë. Ata shënuan golin e tyre të vetëm në humbjen 2-1 si mysafir ndaj Bullgarisë .

Sipas “standardeve andorrane”, kualifikimi për Kupën e Botës 2006 ishte i suksesshëm. Ata fituan ndeshjen e tyre të parë konkurruese 1–0 në shtëpi kundër Maqedonisë. Andorra gjithashtu barazoi dy ndeshje, 0-0 në Maqedoni dhe 0-0 në shtëpi kundër Finlandës .

Në kualifikimet për Euro 2008 , Andorra përsëri humbi çdo lojë. Ndeshja më e afërt ishte kundër Rusisë, një humbje 1–0 më 21 nëntor 2007. Humbja e tyre më e madhe ishte humbja 7–0 ndaj Kroacisë në Andorra La Vella. Andorra shënoi vetëm dy gola dhe pranoi 42 në gjithsej 12 ndeshje.

Në kualifikimet e Kupës së Botës 2010 , Andorra humbi të dhjetë ndeshjet. Ata shënuan tre gola, në humbjet ndaj Bjellorusisë dhe Kazakistanit, dhe pësuan 39 gola, duke përfshirë gjashtë në humbjen ndaj Anglisë.

Kualifikimi për UEFA Euro 2012 përfundoi në mënyrën e njohur; humbën të dhjetë ndeshjet, duke shënuar vetëm një gol dhe duke pranuar 25; rezultatet e tyre më të mira ishin dy humbje me një gol ndaj Sllovakisë dhe një humbje 3–1 në Irlandë.

Turneu kualifikues i Kupës së Botës 2014 ishte edhe më katastrofik. Andorra humbi të gjitha ndeshjet e saj, ndërsa pranoi 30 gola dhe nuk shënoi asnjë.

Gjatë kualifikimeve për Euro 2016, Andorra përsëri humbi të gjitha dhjetë ndeshjet e saj, por shënoi katër gola, duke vendosur një rekord të ekipit kombëtar për golat e shënuar në një grup kualifikues të Kampionatit Evropian.

Më 22 shkurt 2017, Andorra mundi San Marinon 2-0 në një ndeshje miqësore, duke përfunduar me 12 vjet e 132 ditë pa fituar asnjë ndeshje. Më 9 qershor 2017, Andorra mundi Hungarinë 1–0 në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës në shtëpi me një gol nga Marc Rebes , fitorja e tyre e parë në një ndeshje konkurruese që nga viti 2004. Falë këtyre dy fitoreve dhe një barazimi kundër Ishujt Faroe më 6 korrik 2017, Andorra përparoi 57 pozicione në renditjen e FIFA-s në vendin e 129-të, pozicioni i saj i dytë më i mirë ndonjëherë. Më 21 mars 2018, Rebes shënoi golin e vetëm në një fitore miqësore ndaj Lihtenshtajnit në Spanjë, duke i dhënë Andorrës fitoren e tretë në 13 muajt e fundit dhe të gjashtën e të gjitha kohërave.

Në vitin 2018, Andorra bëri debutimin e saj në Ligën e Kombeve të sapokrijuar nga UEFA. Ata luajtën në Grupin 1 të Ligës D , ku përfunduan në fund të grupit me katër barazime dhe dy humbje, duke përfunduar të pamposhtur në shtëpi.

Më 11 tetor 2019, Andorra fitoi 1-0 kundër Moldavisë në garat kualifikuese të “Euro 2020”, duke i dhënë fund kështu një serie prej 56 ndeshjesh pa fitore në kualifikimet e Euros. Një muaj më vonë, skuadra fitoi një pikë më shumë pas një barazimi jashtë fushe kundër Shqipërisë, duke shmangur kështu për herë të parë përfundimin e një raundi kualifikues në pozitën e fundit.

Më 7 dhjetor 2020, pas hedhjes së shortit për kualifikueset e Botërorit 2022, Andorrës i jepet mundësia për të arritur suksese të mëtejshme në garën zyrtare pasi vendoset në Grupin I ku do të gjejë mes pesë kundërshtarëve të saj si San Marino, Shqipëria, Hungaria, Polonia dhe Anglia. Më në fund arriti edhe për herë të parë në historinë e saj të fitojë dy ndeshje në të njëjtën fazë kualifikuese dhe të marrë 6 pikë. Megjithatë, ata humbën të gjitha ndeshjet e tyre ndaj katër kundërshtarëve të tyre dhe përfunduan në vendin e fundit në grup me 6 pikë.

Më 25 mars 2022, Andorra mundi St. Kitts dhe Nevis në shtëpi (1–0), duke regjistruar fitoren e saj të parë kundër një ekipi joevropian. Tre ditë më vonë, Andorra mundi një tjetër skuadër jo-evropiane 1–0 në shtëpi ndaj Grenadës.

Më 10 qershor 2022, në edicionin 2022–2023 të Ligës së Kombeve, Andorra fitoi në shtëpi kundër Lihtenshtajnit (2–1) duke nënshkruar kështu suksesin e parë në këtë garë për pjesëmarrjen e tretë. Ky sukses do të thotë edhe se Andorra ka arritur të paktën një fitore në secilën prej garave zyrtare në të cilat ka marrë pjesë. Më 22 shtator, ata mundën Lihtenshtajnin, 2–0, në Vaduz – kjo ishte fitorja e tyre e parë jashtë fushe në Ligën e Kombeve. Andorra arriti gjithsej 8 pikë në fund të këtij edicioni falë dy barazimeve në shtëpi kundër Moldavisë dhe Letonisë, duke përfunduar të pamposhtur në shtëpi dhe duke humbur vetëm dy ndeshje jashtë vendit, të cilat është rekordi i saj më i mirë në fazën e grupeve të çdo gare.

Në kualifikueset për Euro 2024, Andorra ra në grup me Kosovën, Zvicrën, Rumaninë, Bjellorusinë dhe Izraelin. Në ndeshjen e parë në shtëpi, Andorra humbi 2-0 ndaj Rumanisë, ndërsa në ndeshjen e dytë mori një barazim historik 1-1 në udhëtim te Kosova.

Andorra momentalisht renditet në pozitën e 153-të në ranglistën e FIFA-s.


Statistika

Kualifikuese për Kampionate Botërore – 52 ndeshje – 2 fitore, 3 barazime, 47 humbje

Kualifikuese për Kampionate Evropiane – 60 ndeshje – 1 fitore, 1 barazim, 58 humbje

Liga e Kombeve – 48 ndeshje, 4 fitore, 12 barazime, 32 humbje

/Telegrafi/

Klajdi Harizi freestyle me top po impresionon gjermanët në Munich

Lakers marrin fitore të madhe në udhëtim te Bulls