Alarmohen të gjithë në Itali, një ndeshje me rrezikshmëri të lartë do të zhvillohet muajin e ardhshëm

UEFA ka rrëzuar kërkesën e bashkisë së Romës, që sfida mes verdhekuqve dhe Feyenoordit, për çerekfinalet e Europa Leagues, të luhej pa praninë e tifozëve holandezë.

Qeveria europiane e futbollit ka urdhëruar që Roma të hapë dyert për tifozët miq dhe të vërë në dispozicion 5% të biletave, sipas rregullores së përcaktuar.

Kaq ka mjaftuar që autoritetet italiane të vihen në alarm dhe të organizojnë planin për të mbajtur nën kontroll ultrasit holandezë, mjaft të spikatur për aktet e dhunës, kudo ku shkojnë.

Për më tepër, palët kanë ende inate të vjetra nga Tirana, pasi u përballën majin e kaluar në finalen e Conference League mes Romës dhe Feyenoordit, që u fitua me rezultatin minimal 1-0.

Tifozët holandezë janë bërë protagonistë në Romë edhe në vitin 2015, duke shkaktuar trazira të shumta dhe vënë në rrezik rendin publik në qytet.

Për sfidën Roma-Feyenoord pritet të angazhohen më shumë se 1000 forca policie, që do të mbajnë nën monitorim tifozët holandezë që prej mbërritjes e deri në largim nga Italia. Përballja Roma-Feyenoord do të luhet më 20 prill

Një tjetër skuadër italiane futet në garë për Ermal Krasniqin

Përfundon takimi i klubeve në MKRS, thuhet se FFK nuk ka gjasa të licencohet