Akuza ndaj gjyqtarit të duelit mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

David Haye ka shprehur mosmiratim të fortë për vendimin e gjyqtarit për të lejuar që lufta mes Oleksandr Usyk dhe Tyson Fury të vazhdonte në raundin e nëntë, duke besuar se ukrainasi duhej t’i ishte dhënë një fitore me nokaut.

Në raundin e nëntë, Usyk lëshoi ​​një seri grushtash të fuqishme që e lanë Furyn të tronditur, por gjyqtari e lejoi britanikun të ngrihej dhe ai arriti të mbijetonte deri në fund të raundit. Pas dymbëdhjetë raundesh, Usyk fitoi me pikë.

Haye pohoi se gjyqtari “duhej ta kishte ndalur” luftën kur Usyk kishte Fury të tronditur nga një breshëri e pamëshirshme grushtesh që ndryshoi vrullin e luftës.

Përballja e peshave të rënda në Arabinë Saudite e pa Usyk fillimisht në mbrojtje pasi Fury kontrollonte raundet e hershme. Megjithatë, Usyk ktheu kartat me goditje të sakta dhe të forta që e lanë Gypsy Kingun të trullosur.

Kur arbitri ndërhyri për t’i dhënë Furyt një numërim teksa ai u pengua në ring, i mbajtur vetëm nga litarët, Haye argumentoi se ky ishte një vendim i dobët që i mohoi Usykut një fitore përfundimtare me nokaut dhe mundësinë për t’u bërë kampion i padiskutueshëm në një mënyrë më vendimtare. Pavarësisht kësaj, gjyqtarët përfundimisht i dhanë Usykut fitoren.

“Së pari dhe më kryesorja, lufta duhet të ishte ndalur në raundin e nëntë”, deklaroi David Haye për TNT Sports Box Office. “Unë nuk e di pse gjyqtari dha një numërim. Unë e kuptoj që ata thonë nëse litarët po ju mbajnë lart, kjo do të thotë se nëse dikush është në litar duke u goditur, arbitri duhet të hidhet brenda dhe t’ju japë një numërim”.

“Mendova se arbitri duhet ta kishte lënë ose ta përfundonte ose ta ndalonte luftën. Nga këndvështrimi im, dukej si një ndalesë e drejtë. Ai ishte duke u rrëzuar. Nëse do të ishte anasjelltas, nëse Tyson Fury do ta bënte këtë me Usyk, arbitri me siguri do ta kishte ndaluar”.

“Por, për disa arsye arbitri i dha atij një numërim më të gjatë, prej 20 sekondash. Gjyqtari e ndaloi atë të përfundonte mundësinë e tij. Të gjithë në ring ishin shumë të mërzitur nga veprimi i gjyqtarit”, ka shtuar Haye. /Telegrafi/

Laçi mbetet në Kategorinë Superiore

Jalen Nesbitt ishte MVP i ndeshjes Golden Eagle Ylli-Trepça me 15 pikë, 9 kërcime e 1 asistim