Aktualisht janë 13 shqiptarë të sigurt në Serie A, numri mund të rritet

Numri i lojtarëve shqiptarë në Serie A mbetet i kënaqshëm, edhe pse mund të rritet ende në këto ditë.

Ardian Ismajli pasditen e djeshme është zyrtarizuar tek Empoli. Mbrojtësi vjet ishte pjesë e Spezia dhe për 1 milion euro ka ndryshuar klub, ndërkohë që Serie A këtë sezon do të ketë plot 13 shqiptarë.

Te Empoli Ismajli gjen Nedim Bajramin dhe Kristjan Asllanin, ndërkohë që dy klube të tjera kanë po ashtu nga tre shqiptarë në përbërje.

Te Lazio janë Thomas Strakosha, Elseid Hysaj dhe Vedat Muriqi, pa llogaritur të rinjtë Ndreca e Shehu. Torino ka marrë Etrit Berishën këtë verë, i cili u bashkohet dardanëve Mërgim Vojvoda e Altin Kryeziu.

Pjesë e Serie A janë edhe mbrojtësit e spikatur, Berat Gjimshiti (Atalanta), Marash Kumbulla (Roma), Amir Rrahmani (Napoli) dhe Frederic Veseli, i cili është rikthyer në elitë me Salernitanën.

Genoa interesohet për Shkodran Mustafin

Prishtina pasi e shkroi historinë, tani kërkon lavdinë në garat ndërkombëtare