15 ndeshje, 15 fitore – vetëm një skuadër ka bilanc perfekt në kampionatet evropiane

PSV po luan një sezon ëndrrash në Holandë, pasi pas 15 ndeshjeve në Eredivisie, gjiganti holandez ka po aq fitore, çka do të thotë se ka fituar 45 pikë.

Janë 734 klube që konkurrojnë në 55 ligat e luajtura nën ombrellën e UEFA, por PSV është i vetmi që ka ende një sukses prej 100 për qind në kampionat.

Mënyra në të cilën PSV arriti të arrijë këtë rezultat është mbresëlënëse. Skuadra e drejtuar nga Peter Bosz shënoi 52 gola në ato 15 ndeshje këtë sezon dhe pranoi vetëm 6.

Ata shënojnë, pra, mesatarisht më shumë se tre gola për ndeshje dhe pësojnë më pak gola në ligë.

Ata jo vetëm që arritën një rezultat kaq spektakolar në kampionatin vendas, por edhe në grupin e Ligës së Kampionëve me Arsenalin, Sevillan dhe Lensin, ku morën vendin e dytë me 9 pikë.

PSV është tani në mesin e 16-të ekipeve në garën më prestigjioze të klubeve në botë.

Standings provided by Sofascore

Duka: Kombëtarja, ambasadorja më e mirë e Shqipërisë! Evolucioni i futbollit është i prekshëm nga të gjithë

Unioni Evropian i Xhudos me artikull të veçantë për xhudistët evropian që duan titujt në Prishtinë