10 puthjet që pushtuan futbollin (FOTO)

E përditshmja spanjolle, “Marca”, ka publikuar 10 puthjet që ‘pushtuan’ botën e futbollit.

Nisur nga Sotichkovi me Koemanin, Caniggia me Maradonën e deri tek Casillasi me të dashurën e tij. (Gazeta Olle)

 

  1. Puthja e skuadrës së ëndrrave

Fotografia është e skuadrës së ëndrrave të Barcelonës. Bullgari Stoichkov puth rastësisht Koemanin, heroi e finales së Wembleyt. Kjo llogaritet si puthje e skuadrës së ëndrrave të Cruyffit.

1

 

  1. Caniggia dhe Maradona

Ndodhi kjo në vitin 1996. Lojtarët e Boca Juniorsit, mposhtën 4:1River Platen. Caniggia e Maradona u përplasën nga gëzimi, buzë më buzë.

2

  1. Serbi me Anoetan

De Pedro dhe Kovaçeviq, kjo është puthja e radhës që ndodhi disa sezone më parë tek Real Sociedadi. Përplasja ndodhi pas golit të Anoetas.

3

  1. Puthja e vdekjes

Portieri legjendar i Bayernit, Oliver Kahn, puthi Heiko Herrlichin në duelin Bayern – Dortmund, të vitit 1999. Kjo llogaritet si puthje e vdekjes, pasi nuk ishte nga gëzimi.

4

 

  1. Puthja mes Luques dhe Menas

Dyshja e Atleticos, Luque dhe Mena, u puthën pas një triumfi të Atleticos. Kështu ata e festuan golin.

5

  1. Puthja e diamondëve

Puthjet ndodhin edhe te Sevilla. Mirëpo, këtu ndodhen një grumbull puthjesh pas një feste të madhe të lojtarëve të kësaj skuadre.

6

  1. Neville, Scholles dhe derbi i Manchesterit

Njëra ndër puthjet e famshme ësthë ajo mes Gary Neville dhe Paul Scholes. Dy bashkëlojtarët e Manchester Unitedit për një dekadë, festuan kështu pas një goli kundër Cityt.

7

  1. Puthja botërore

Iker Casillas dhe Sara Carbonero. Portieri i Spanjës e puthi të dashurën e tij në Kampionatin Botëror të 2010-ës.

8

  1. Trajneri puth gjyqtarin

Trajneri rumun, Mariues Sumudica bëri historinë, pasi u bë trajneri i parë që puthi gjyqtarin pasi u largua nga loja.

9

  1. Puthja Carriço – Rakitiç

Rakitiç dhe Carriç u përkujdesën për puthjen e vitit të kaluar, derisa ata festonin triumfin në Europa Ligë.

10