10 klubet më të pasura në botë, nuk ia keni idenë kush është i pari (FOTO)

Forbes ka publikuar listën e klubeve më të pasura në botë, ku prin skuadra e Manchester Unitedit.

Pavarësisht fitimit të Ligës së Kampionëve për të dytin vit radhazi, Real Madrid nuk është klubi më i vlefshëm në botë.

Vendin e parë në klasifikimin e “Forbes” për klubet më të vlefshme të botës e ka zënë Manchester United, për herë të parë në 5 vitet e fundit.

auto_WayneRooneyManchesterUnitedFCvFCZoryavBWysoBRbNPx-780x4391476654356

Skuadra angleze vlerësohet me 3.69 miliardë dollarë, duke lënë mbrapa dy skuadrat spanjolle Barcelona dhe Real Madrid.

Katalanasit kanë një vlerë prej 3.64 miliardë dollarë, ndërsa Reali nga pozita e parë ka rënë në vendin e tretë me vlerë prej 3.58 miliardë dollarë.

messi

Pastaj renditet Bayern Munchen me 2.71 miliardë dollarë e Manchester City me 2.08 miliardë dollarë.

Bayern Munich vs Borussia Dortmund

cityttt

Ndërsa në 10-she janë edhe skuadrat tjera të mëdha si Arsenal, Chelsea, Liverpool, Juventusi dhe Tottenham.

FBL-ENG-PR-ARSENAL-CHELSEA

chelsea

Liverpool

Juventus

tottenham