Zyrtare: Ja kur tërhiqet shorti për Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës

UEFA ka zyrtarizuar datën dhe orën e tërheqjes së shortit për fazën e 1/16 në Ligën e Kampionëve.

UEFA ka vendosur që fatet e 16 skuadrave më të mira evropiane të vendoset ditën e hënë në orën 12:00.

Goglat me emrat e skuadrave të kualifikuara do të ndahen në dy vazo, njëra me fituesit e grupeve ndërsa vazoja tjetër me vendet e dyta.

Në këtë fazë në bazë të rregullave të UEFA-s skuadrat e të njëjtit shtet nuk do të përballen mes tyre.