Zvicra e shqiptarëve kalon grupin në Botëror

“Helvetikëve” iu mjaftoi edhe barazimi ndaj Kosta Rikës, për të kaluar grupin. Zvicra e shqiptarëve është kualifikuar në fazën tjetër të Kampionatit Botëror.

“Helvetikëve” iu mjaftoi edhe barazimi ndaj Kosta Rikës, për të kaluar grupin.

Sfida u mbyll me rezultat të barabartë, 2:2.

Blerim Xhemaili zhbllokoi shifrat duke shënuar për Zvicrën, por rezultati u barazua nga Ëaston.

Në fund të ndeshjes, Drmic riktheu epërsinë e Zvicrës, por barazimi final u vendos nga penalltia e Ruiz.

Me këtë pikë, Zvicra grumbulloi 5 sosh pas 3 ndeshjeve dhe u rendit e dyta.

Kryesues i grupit mbeti Brazili, pas fitores ndaj Serbisë 2:1.