Xhudistët tanë mësojnë shortin në Kampionatin Evropian Tel Aviv 2018

Është hedhur shorti për kampionatin evropian të xhudos, që do të mbahet në Tel Aviv të Izraelit, prej 26-28 prill.

Kosova do të përfaqësohet me katër xhudistë: Distria Krasniqi (-52 kg), Nora Gjakova (-57 kg), Loriana Kuka (-78 kg) dhe Akil Gjakova (-73 kg).

Distria, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në të dytin pret fituesen e çiftit Skripnik të Bjellorusisë ose Penkoëska të Polonisë

Nora Gjakova në rrethin e parë takohet me Ichinkorlo Munkhtsedev të Azerbajxhanit. Loriana Kuka do të përballet me Klara Apotekar të Sllovenisë, medaliste e artë në Kampionatin Evropian U-21, të mbajtur vitin e kaluar në Maribor.

Ndërkohë, Akil Gjakova, rrethin e parë e kalon pa luftë, ndërsa në të dytin përballet me Cedric Bessi të Monakos. Evropiani fillon nesër (e enjte) dhe zgjatë deri të shtunën. Kampione e trefishë evropiane (2014, 2016 dhe 2017) është Majlinda Kelmendi, e cila këtë herë mungon shkaku i sanimit nga lëndimi.

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK), iu uron suksese garuesve tanë, në rrugën drejt medaljeve, thuhet në njoftimin e KOK-ut