Trajneri i ri i Kosovës në basketboll: Nder për mua, duam të fitojmë

Federata e Basketbollit e Kosovës sot në një konferencë për shtyp ka prezantuar trajnerin e ri të Kombëtares.

Greku, Christos Marmarios ka marr drejtimin e ekipit Kombëtare Dardan, shkruan Gazeta Olle.

Kosova, me 20 shkurt si vendas do të luajë ndeshjen e parë ndaj Islandës, kurse pas tri dite do të jemi mysafirë të Luksemburgut, andaj për Marmarios, këto do të jenë dy sfidat e para nën drejtimin e Kosovës.

Përzgjedhësi i Kosovës ka thënë se është një nder të drejtojë Kosovën.

“Fillimisht dua të them se kam hasur në një mikpritje të ngrohtë nga drejtuesit e FBK-së dhe po ndihem shumë mirë. Jam i nderuar që do të drejtoj Kosovën dhe do të kem mundësi të punoj me lojtarët e Kosovës. Për mua është një mundësi e mirë, por shpresoj se do të bëjmë një punë të mirë bashkërisht dhe do të kemi suksese. Synimi ynë të fitojmë. Kemi dy ndeshje të vështira, por ne do të përqendrohemi në forcat tona dhe lojtarët që kemi”, ka thënë Marmarinos.

Trajneri i sapo emëruar, Christos Marmarios ka ftuar 17 basketbollistë.

Nga basketbollistët e huaj që luajnë te Kosova, është i ftuar vetëm qendra, Shawn Jones, kurse vërehet mungesa e madhe e  top-lojtarit Lis Shoshi që vazhdon të jetë ende i lënduar.

Më poshtë lista  plotë: