Sonte finalja e Ligës së Kampionëve, cili ekip ka qenë më i suksesshëm në përballjet direkte?

Juventusi dhe Real Madridi do të përballen në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve të shtunën nga ora 20:45.

Statistikat e kësaj flasin për një ndeshje shumë të ekuilibruar nga të dyja krahët.

Në 18 ndeshjet e luajtura mes tyre Real Madrid ka fituar 8 të tilla po aq sa edhe Juventusi ndërsa dy takime kanë përfunduar në barazim.

Në dy përballjet e fundit Juventusi ka dalë fitues.

Çerekfinale 1961/62

Juventus – Real Madrid 0-1

Real Madrid – Juventus 0-1

Real Madrid-Juventus 3-1 (u luajt ndeshja e tretë)

Turi i dytë 1986/87

Real Madrid – Juventus 1-0

Juventus – Real Madrid 1-0

Reali fitoi 3-1 me penallti

Çerekfinale 1995/96

Real Madrid – Juventus 1-0

Juventus – Real Madrid 2-0

Finale 1997/98

Juventus – Real Madrid 0-1

Gjysmëfinale 2002/03

Real Madrid – Juventus 2-1

Juventus – Real Madrid 3-1

Faza 1/8-ave 2004/05

Real Madrid – Juventus 1-0

Juventus – Real Madrid 2-0

Faza e grupeve 2008/09

Juventus – Real Madrid 2-1

Real Madrid – Juventus 0-2

Faza e grupeve 2013/14

Real Madrid – Juventus 2-1

Juventus – Real Madrid 2-2

Gjysmëfinale 2014/15

Juventus – Real Madrid 2-1

Real Madrid – Juventus 1-1

Kështu e “shkatërroi” Ronaldo Buffonin (Video) Origjinat e lojtarëve të finales Juventus-Real Madrid, fëmijëri të vështira dhe varfëri e skajshme (Foto)