Si u bë Aubameyang yll, historia e tij interesante dhe tatuazhi me Crespon

Sulmuesi nga Gaboni, Pierre-Emerick Aubameyang, (28 vjeç), është kthyer në një dinasti, pasi edhe babai i tij është një legjendë e futbollit në Afrikë dhe vëllazëritë e tij ende luajnë futboll.

Sipas ‘SunSport’ Aubameyang është rrugës për të kaluar në Arsenal, pasi që Liga Premier mbetet një ëndërr e tij. Babai i tij, Pierre Francois Aubameyang, ka qenë skaut i Milanit, ndërsa nëna e tij, Margarita Crespo Aubameyang, ka pasur një dyqan rrobash.

Aubameyang ka lindur në Laval të Francës, 200 kilometra larg Parisit. Ai ka një ndërtim shumë të mirë edukativ, ndërsa është rritur me dashurin për futbollin. Kjo pasi familja Aubameyang ishte e mirë në këtë.

Pierre Francious, i njohur si “Yaya”, ka pasur karrierë interesante. Ai ka luajtur 80 ndeshje me kombëtaren e Gabonit, ndërsa ka marrë pjesë në Kupën e Kombeve të Afrikës në vitet 1994 dhe 1996.

Ai ka luajtur për 29 vite nga 1982 deri në 2002, me klube si Laval, Le Havre dhe Toulouse. Pas pensionimit u fut në punë te Milani.

Image result for pierre aubame

Para se ta arrinte çmimin prej 70 milionë funte, Pierre-Emerick ka luajtur tek të rinjtë e Milanit. Ai ka luajtur në ‘San Siro’ me dy vëllezërit e tij më të mëdhenj Catalina dhe Willy.

Vetëm Willy ka zhvilluar ndeshje zyrtare me fanellën e Milanit. Catalina tani luan në Gabon pasi kishte karrierë në disa klube franceze dhe italiane.

Willy aktualisht luan në Gjermani te FC Kray. Ai ka luajtur te Kilmarnock në Skoci në vitin 2011.

Kur luante te Saint Etienne, Aubameyang kishte rënë në sytë e Alan Pardeë. Klubi kërkoi të nënshkruajë menjëherë me të. Kjo ndodhi në vitin 2013, kur në garë ishte edhe Borussia Dortmund, klub të cilin e zgjodhi lojtari. Ai që vendosi mbi kalimin e tij te Dortmund ishte babai i tij.

Image result for pierre aubame

Tani e dimë që Aubameyang ka një lidhje të fortë me ish-sulmuesin e njhur argjentinas, Hernan Crespo. Ai e do atë aq shumë sa që ka edhe tatuazh në dorë: “Crepso përjetë”.

Është folur se edhe mamaja e tij ishte në lidhje me lojtarin. Edhe pse kjo kurrë nuk është konfirmuar, Aubameyang nuk e ka hequr tatuazhin nga duart.

“Crespo është i shpejtë, i fortë edhe në ajër, ka teknik të hatashme është një lojtar i madh”, kishte thënë Aubameyang për argjentinasin. /Gazeta Olle/