Mbyllet afati i licencimit të klubeve, ja si do të duket Superliga e basketbollit

Të premten ka përfunduar afati shtesë për paraqitje të ekipeve që në edicionin 2017/18 do të marrin pjesë në garat që organizohen nga Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK).

Në njoftimin e FBK-së, janë bërë të ditura skuadrat që do të garojnë edicionin e ardhshëm në Superligë, duke konfirmuar edhe një herë se pjesë e elitës nuk do të jetë KB Besa.

“Sigal Prishtina, Peja, Bashkimi, Trepça, Golden Eagle Ylli, Rahoveci, Kerasan Prishtina dhe Borea”, janë tetë skuadrat që do ta përbëjnë Superligën, raporton Gazeta Olle.

Liga e Femrave: Penza, Prishtina, Trepça, Drita, Bashkimi, Kastrioti, Vëllaznimi, Vushtrria, Kalaja dhe Sfera.

Liga e Parë: United Basketball, Kalaja, Lipjani, Prishtina e Re, Vllaznimi, Drita, Megasport dhe Vushtrria Basket.

Liga e Dytë: Kaçaniku, Llapi, Istogu, Vitia, As Kastrioti, Don Bosko, Sfera dhe Kastrioti.

Liga U18: Kerasan Prishtina, Borea, Peja, Trepça, Bashkimi, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Sigal Prishtina, Kaçaniku, M Junior, Vushtrria Basket, As Kastrioti, Rinia, Istogu, Vëllaznimi, United Basketball, Lipjani, Kalaja, Megasport, Neë Basket, Llapi, Prishtina e Re.

Liga U16: Kerasan Prishtina, Borea, Peja, Trepça, Bashkimi, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Sigal Prishtina, Ylli 04, M Junior, Vushtrria Basket, As Kastrioti, Rinia, Istogu, Vëllaznimi, Golden Basket, United Basketball, Lipjani, Kalaja, Megasport, Neë Basket, Prishtina e Re, Dardania.

Liga U16 (Femrat): Kerasan Prishtina, Penza, Neë Basket, Kastrioti, Trepça, Borea, Drita dhe United Basketball.

Liga U14: Kerasan Prishtina, Borea, Peja, Trepça, Bashkimi, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Sigal Prishtina, Ylli 04, M Junior, Vushtrria Basket, Rinia, Istogu, Vëllaznimi, Golden Basket, Neë Basket, Llapi, Prishtina e Re, Alba Basket, Drita.

Liga U12: Borea, Rahoveci, Golden Eagle Ylli, Sigal Prishtina, M Junior, Vushtrria Basket, Istogu, Sfera, Vëllaznimi, Neë Basket.