Liverpool është afër Xherdan Shaqirit

Liverpool është ndër klubet e Premier Ligës të interesuara për nënshkrimin me Xherdan Shaqirin pas rënies së Stoke City në Championship.

Shaqiri ka një klauzolë lirimi në kontratën e tij  rreth 12 – 13.5 milionë funte që mund të aktivizohet pasi klubi të ketë humbur statusin e Premier Ligës.

 

Shaqiri i cili arriti në Premierligë për 12 milionë funte nga Interi në vitin 2015, e ka bërë të qartë se ai nuk ka interes të luajë në Championship, por do të  qëndroj në Angli, shkruan indeksonline.

Shaqiri është në dispozicion dhe përballueshmëria ka alarmuar një mori klubesh në Evropë dhe Premier League, me Tottenham Hotspur dhe Southampton në mesin e atyre që dëshirojnë të nënshkruajnë me 26-vjeçarin.

Liverpool gjithashtu ka shprehur interes në ish-lojtarin e Bayern Munichut, me Jürgen Klopp duke kërkuar të forcojë në fushat kyçe, edhe pse kjo nuk ka përparuar për të aktivizuar klauzolën e lirimit të Shaqirit.

Liverpool ishte afër transferimit të Shaqirit nga Bayerni në verën e vitit 2014 dhe ishte opsioni i preferuar i lojtarit në atë kohë.

Sidoqoftë, sulmuesi më vonë pretendoi se Bayern bllokoi transferimin e tij në Anfield ku më pas ai u bashkua me Interin gjashtë muaj më vonë. /IndeksOnline/