Kosova pranon lajm shumë të keq para ndeshjes me Lituaninë

Një nga lojtarët më të mirë të përfaqësueses së Kosovës në basketboll, Erjon Kastrati, nuk do të luajë në dy ndeshjet e ardhshme kualifikuese.

Lojtari fillimisht u mendua se është i angazhuar me klubin e tij Olimpian në Slloveni për një ndeshje.

auto_kastara1511342408

Megjithatë, sipas ai ka pësuar një dëmtim në nyje dhe do të mungojë së paku një muaj.

Lojtari kyç sidomos në fazën e mbrojtjes për Kosovën do të jetë hendikep i jashtëzakonshëm për dy duelet kualifikuese të Kosovës që zhvillohen këtë javë ndaj Lituanisë dhe Hungarisë.

Kastrati ishte pivotal në suksesin e Kosovës në para-kualifikimet e zhvilluara.

Tash hapësirën e tij në pozitën 2 pritet ta zë Drilon Hajrizi, ose potencialisht edhe Muhamed Hasani, ani pse opsionet nga kampionati kosovar nuk janë më të mirat për trajnerin Greenberg i cili të gjitha llogaritë i bënte me Kastratin dhe Dardan Berishën.

Kosova të premtën nisë kampanjën kualifikuese në Pallatin e Rinisë të rinovuar për duelin ndaj Lituanisë. Sfida zhvillohet nga ora 19:00.

kastratiii

kastrati