Kosova me tri finaliste në Grand Prix Antalya

Shteti i Kosovës po vazhdon sukseset e tyre në garat e xhudos edhe në Grand Prix të Antalyas në Turqi.

Xhudistja nga Kosova, Nora Gjakova e ka mposhtur me lehtësi Kseniia Beldiaginan në çerekfinale të Grand Prix Antalya për t’u kualifikuar në gjysmëfinale, aty ku mposhti edhe amerikanen, Leilan Akiyama.

Ekipi olimpik i Kosovës në xhudo

Tani, Nora Gjakova ka siguruar medaljen e argjendtë në kategorinë 57 kg, por synon fitimin e medaljes së artë në Grand Prix që po mbahet në Turqi.

Nora në finale do të përballet me xhudisten nga Korea e Jugut, Jandi Kim dhe pritet të jetë një finale shumë interesante.

Finalen e ka siguruar edhe xhudistja tjetër, Distria Krasniqi, e cila fitoi në çerekfinale nga izraelitja, Gefen Primo, ndërsa në gjysmëfinale fitoi ndaj xhudistes nga Turkmenistani, Gulbadam Babamuratova.

Distria Krasniqi ka siguruar medaljen e argjendtë në kategorinë deri 52 kg, por shpreson ta fitojë të artën në përballjen e saj në finale me xhudisten nga Britania, Chelsie Giles.

Fitore ka arritur edhe Fjolla Kelmendi që e mposhti britaniken, Kimberley Renick në çerekfinale deri në kategorinë 47 kg, ndërsa ka siguruar medaljen e argjendtë, pasi u kualifikua në finale duke e mposhtur xhudisten nga Izraeli, Tamar Malca.

Fjolla Kelmendi në finale do të përballet me fituesen e duelit mes Marusa Stangar e Catarina Costa, duel i cili u fitua nga portugezja.

Finalet e Grand Prix Antalya janë programuar për tu zhvilluar në ora 15:00 /Telegrafi/