Klubi i vogël skocez kishte arritur marrëveshjen për huazimin e Ronaldinhos!

Si ndodhi që ishte në prag të transferimit të Ronaldinhos, klubi i vogël skocez St. Mirren.

Ish-menaxheri i këtij ekipi, Tom Hendrie, ka qenë në prag të bërjes së një prej transferimeve me të bujshme në futboll, pasi ai ishte shumë afër yllit legjendar brazilian, Ronaldinho.

 A new sensation was coming out of Brazil in the name of Ronaldinho

St.Mirren në atë kohë ishte në fund të tabelës dhe ish-menaxheri, Tom Hendrie, kishte nevojë për një sulmues dhe ishte në kontakt me klubin e Gremios për huazimin e Ronaldinhos.

Në ditën e fundit të afatit kalimtar në vitin 2001, Hendrie pranoi një telefonatë nga Brazili dhe ishte agjenti i Ronaldinhos, që i ofroi për të marrë brazilianin në huazim.

 St Mirren boss Tom Hendrie had received an unexpected call

Në atë kohë Ronaldinho ishte duke shkëlqyer në Gremio, por në fund transferimi kishte dështuar, sepse gjiganti francez Paris St. Germain, kishte blerë brazilianin për 15 milionë funte. /Gazeta Olle/

 The Samba star had signed for PSG but was looking to join a club on loan