Kjo është karriera e deritashme e trajnerit të ri të Barcelonës

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, njofton se Ernesto Valverde është trajnerin që do ta marr drejtimin e Barcelonës.

“Trajneri i ri i Barcelonës do të jetë Eresto Valverde”, ka thënë Bartomoeu.

Bartomue tha se drejtori sportiv Roberto Fernandez e ka zgjedhur trajnerin e ri se bashku me grupin e tij.

Ernesto Valverden është 53 vjeçar, me nënshtetësi spanjolle, ndërsa në katër vitet e fundit ka drejtuar Athletico Bilbaon.

Valverden në karrierën e tij ka drejtuar edhe Espanyolin, Olympiacosin, Villarrealin dhe Valencian.

Si lojtar, spanjolli ka veshur fanellat e skuadrave si Alaves, Sestao, Espanyol, Barcelona, Athletico Bilbao dhe Mallorca.