Këta janë fituesit e Kupës në periudhën e pasluftës

Që nga paslufta në Kosovë, Kupa nuk ka qenë synim i disa skuadrave që këtë garë e kanë vlerësuar si luks.

Megjithatë, pranimi në UEFA e FIFA ka bërë që interesimi për këtë garë të shtohet dukshëm, pasi fituesi do të dalë në Evropë.

Drita dhe Prishtina janë dy finalistët e së shtunës të Kupës dhe ekipi që fiton do të shijojë kualifikimet për Ligën e Evropës.

Por, kush janë fituesit e deritanishëm të Kupës.

Gazeta Sheshi ua sjell të plotë listën e skuadrave që kanë fituar Kupën që nga paslufta.

1999/2000 – Gjilani

2000/01 – Drita

2001/02 – Besiana

2002/03 – KEK-u

2003/04 – Kosova (P)

2004/05 – Besa

2005/06 – Prishtina

2006/07 – Liria

2007/08 – Vëllaznimi

2008/09 – Hysi

2009/10 – Liria

2010/11 – Besa

2011/12 – Trepça ‘89

2012/13 – Prishtina

2013/14 – Feronikeli

2014/15 – Feronikeli

2015/16 – Drita/Prishtina?