Tre lojtarë nga Kosova marrin nështetësinë shqiptare

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, ka dekretuar dhënien e nënshtetësisë shqiptare të gjithë familjes Ajeti, si dhe Berat Xhimshitit (Djimsiti në pasaportën zvicerane).

Deri tani, me kombëtaren shqiptare është bashkuar 21-vjeçari Arlind Ajeti, i cili luajti si titullar kundër Francës para një muaji, por prej 15 korrikut nënshtetësi shqiptare kanë marrë prindërit e tij, si dhe vëllezërit Albian (18 vjeç), i cili aktivizohet si sulmues te Bazeli, dhe Adonis, mbrojtës 18-vjeçar i Bazelit.

Përveç familjes Ajeti, tashmë shqiptar me dokumenta është edhe mbrojtësi 22-vjeçar Berat Xhimshiti, i cili prej vitesh aktivizohet te FC Zurich, ku është titullar i rëndësishëm prej 3 sezonesh, shkruan Sportal..

 

MARRIN NENSHTETESI SHQIPTARE

1.    Afrim Osman Ajeti

2.    Sylbije Mihedin (Mehdin) Ajeti (Haxhiu)

3.    Albian Afrim Ajeti

4.    Adonis Afrim Ajeti

5.    Berat Ridvan Djimsiti