Juventusi për të shtatin vit radhazi kampion i Italisë

Juventusi është shpallur kampion i Italisë për të shtatën sezon më radhë.

‘Binaconerëve’ iu ka mjaftuar barazimi pa gola (0-0) në derbin e ‘Olimpico’ ndaj Romës, për t’u shpallur kampion një xhiro para fundit të sezonit.

Ndeshja derbi e kësaj jave, edhe pse dhuroi mundësi të mira shënimi, nuk solli gola, rezultat që i bëri favor Juventusit, për titullin e shtatë më radhë në Serie A, dhe të 34-tin në histori të klubit.

Në anën tjetër, Napolit nuk i kreu punë fitorja 0-2 në udhëtim te Sampdoria, për t’iu shuar ëndrra e madhe e fitimit të një titulli në Serie A.