Haxhi Krasniqi viziton Prekazin, i tregon botës heroizmin e familjes Jashari (Foto)

Boksieri më i mirë shqiptar në botë, Robin Krasniqi ka vizituar Prekazin për të nderuar veprën heroike te komandantit legjendar, Adem Jashari.

Krasniqi është treguar falënderues për veprën e familjes Jashari që falë tyre erdhi liria.

Ai gjithashtu në gjuhën gjermane ka treguar historinë e 19 viteve më parë, kur Adem Jashari ra heroikisht së bashku me anëtarët e familjes.

“Përjetësisht FALËNDERUES për veprën e Bacës Adem Jashari dhe mbarë Familjes Jashari në Prekaz. Atdhedashuria e tyre është LIRIA e jonë sot.”

“19 vjet më parë këtu në Prekaz (Kosovë) një nga masakrat më të mëdha të disa dekadave të fundit të historisë evropiane. Paraushtarakët serb masakruan 56 anëtarët e familjes së madhe shqiptare të Jasharajve, gratë, fëmijët dhe njerëz të paaftë për luftë. E sakrifikoi familjen dhe veten, kundër mbi 2.000 terroristëve dhe mbrojti deri në plumbin e fundit. Kjo familje meriton respektin më të lartë të njeriut.”, ka shkruar Krasniqi.