Gareth Southgate zbulon pse la jashtë listës së nëntorit yllin e Lecisterit

Përkundër polemikës së fundit, ylli i talentuar anglez i Leicester Cityt, James Maddison, është ftuar nga trajneri i Kombëtares së Anglisë, Gareth Southgate, për ndeshjet e nëntorit – kundër Malit të Zi dhe Kosovës.

Përderisa Maddisoni mund ta bëjë debutimin e tij për Anglinë këtë muaj, Southgate ka zbuluar se ai nuk e kishte ndierë nevojën ta ftojë atë në skuadër.

“Nuk e ndjeva nevojën për ta bërë të veçantë një ftesë për të. Unë doja ta dija nëse do ta zgjidhnim atë duke u bazuar në formën e treguar.

Mendoj se do të ishte e rrezikshëm që unë të vendos kritere morale për diçka që unë nuk mendoj se ishte vendimi i duhur, por ai e bëri këtë në kohën e tij të lirë dhe ne e kishim liruar nga skuadra”, tha Southgate.