Edmundo, ish-superylli i shkëlqyeshëm i Brazilit me nofkën “Bisha”

Superylli i shkëlqyeshëm i Brazilit me nofkën “Bisha”, Edmundo, i cili sfidoi autoritetin dhe dëshironte të formonte parti politike. Edmundo luajti 39 ndeshje për Brazilin, por është më i famshëm për vargun e tij të goditjeve të diskutueshme jashtë fushës.

I lindur si Edmundo Alves de Souza Neto, njeriu që ata e quajtën ‘Bisha’, dikur u shpall lojtari më i urryer në Brazil, kështu ishte oreksi i tij për kapjen e titujve të gabuar, shkruan ‘The Sun’, përcjell Gazeta Olle.

 Edmundo towards the end of his career playing for Tokyo Verdy 1969 in 2002

Kartonët e verdhë dhe të kuq, si dhe temperamenti i paparashikuar, i kushtuan  shtrenjtë dhe e bën atë të largohej nga shumë prej klubeve të tij.

Por, reputacioni i tij (ishte një sulmues vërtetë shkatërrues) dhe 10 gola të tij në 39 ndeshje për Brazilin, pavarësisht nga një goditje e sulmuesve të klasit botëror përpara tij, ishte shpërblim i vogël për talentin e tij …

Sot, Edmundo është një ekspert në ‘Fox Sports’ ku ai është shumë më i përmbajtur se dikur…  Ai ishte pak kafshë.

 Edmundo walked out on Fiorentina to join the Rio Carnival in 1999

Gjatë një ndeshjeje mes Palmeiras dhe Guarani në vitin 1993, Edmundo e mori së pari pseudonimin e tij ‘Bisha’, kur komentatori brazilian Osmar Santos i dha atij. Për pjesën e tij, Edmundo nuk u duk shumë i shqetësuar kur nofka mbërriti.

“Natyrisht, ai ka konotacione pozitive dhe negative”, reflektoi ai. “Krahasuar me pseudonime të tjera si ‘Fenomeni’ ose ‘Perandori’, mund të jetë më pak e dyshimtë. Por imja është unike”.

 Edmundo playing for Vasco da Gama at the Maracana in 2000

Kafsha, megjithatë, ishte kafsha e vetme që grupet e mirëqenies nuk dëshironin ta mbronin  në vitin 1999, kur Edmundo punësoi një cirk të tërë për të ardhur dhe argëtonte djalin e tij në partinë e tij të ditëlindjes.

Edmundo u fotografua me sa duket duke ushqyer me birrë dhe uiski një shimpanze të quajtur Pedrinho.

 Edmundo and members of Brazil's 1998 World Cup squad play in a Rio favela

Në vitin 1995, Edmundo u ndoq penalisht për vozitje si i dehur, duke qenë në timonin e një Jeep Cherokee, që u fut në një Fiat gjatë karnavalit Rio, duke vrarë tre vetë.

Fillimisht, ai u dënua me katër vjet burgim, por pas disa apelimeve ligjore që zgjatën vite, gjithçka që ai mori, ishte një dënim shtatë ditë i pezulluar.

 Diego Maradona joins Edmundo for the 1998 Rio Carnival

“Ajo ndryshoi jetën time në mënyrë radikale,” tha ai në vitin 2011. “U bëra një person më i mirë, me vlera të ndryshme”.

Në vitin 1995, ai lëshoi në qarkullin me shokun e tij brazilian Romario, grupin e quajtur Rap Dos Bad Boys, në të cilin duo bëri thirrje për “paqe për kombin” dhe për “ndalimin e dhunës dhe mos shkaktimin e problemeve”.

 Edmundo is embraced by Carlos Santana, King of the Rio Carnival in 1998

Kur Edmundo foli për Romarion për një vend në skuadrën e Kupës Botërore të Brazilit në vitin 1998, ky i fundit u përgjigj duke vendosur një karikaturë të paimagjinueshme të Edmundos, duke u ulur në një top të deflatuar në derën e tualeteve në barin e tij të futbollit në Rio.

“E thirra që të kërkojë një shpjegim,” tha ai. “Ai nuk më bindi. Për këtë arsye, vendosa të përfundoj miqësinë time me të. ” Ai i donte klubet e tij si familje”.

Edmundo kishte pesë periudha të ndryshme me Vasco da Gamen dhe dy herë me Palmeiras. Ato ishin dy klube që sunduan zemrën dhe kokën e tij. /Gazeta Olle/

 Edmundo and Romario were reunited up front for Vasco da Gama in 2000