E papritur: Skuadra që ka fituar më shumë penallti në 5 vitet e fundit (FOTO)

Goal.com ka publikuar një listë me dënimin më të madh në futboll, penalltitë, dhe skuadrat që kanë fituar më shumë.

Ky portal prestigjioz ka renditur Top 20 skuadrat që kanë fituar më shumë penallti në pesë sezoneve e fundit në pesë kampionatet kryesore në Evropë.

Klasifikimi është bërë në bazë të statistikave të Opta-s, shkruan Telegrafi. Skuadra që ka fituar më shumë penallti është Barcelona, ndërsa nuk mungojnë në listë as Real Madridi, PSG, Milan, Bayern e Juventus.

20 – Cagliari, 29 penallti

19 – Sassuolo, 29 penallti

18 – Bayern Munich, 29 penallti

17 – Atletico Madrid, 30 penallti

15 – Chelsea, 31 penallti

14 – Liverpool, 32 penallti

13 – Roma, 34 penallti

12 – Juventus,  35 penallti

11 – Manchester City, 36 penallti

10 – Sevilla, 37 penallti

9 – Torino, 38 penallti

8 -Olympique Lyon, 39 penallti

7 – Napoli, 39 penallti

6- Lazio, 39 penallti

5 – Milan, 40 penallti

4 – Real Madrid, 42 penallti

3 – Paris Saint-Germain, 44 penallti

2 – Fiorentina, 45 penallti

272368

1 – FC Barcelona, 46 penallti

272369