Drita dhe Prishtina ‘sigurojnë’ daljen në Evropë

Drita dhe Prishtina janë duke luftuar kokë më kokë për titull të kampionit, me gjilanasit që janë tri pikë para.

Drita fitoi në Podujevë kundër Llapit (3-1), në një ndeshje që prodhoi gjithçka brenda 90 minutave.

Madje, ndeshja dy herë u ndërpre nga tifozët që u futën në fushë, duke aluduar se ndeshja është e kurdisur.

Në ndeshjen tjetër Prishtina arriti ta mposht 1-0 në udhëtim Vllazninë e motivuar.

Pikërisht Drita dhe Prishtina, me gjasë të madhe janë dy skuadrat që do të luajë në Evropë sezonin e ardhshëm.

Kjo pasi Drita është lider dhe e shumta që do të pësonte do të ishte vendi i dytë që edhe në këtë rast dërgon në Evropë, pasi Prishtina është në finale të Kupës dhe edhe nëse Vëllaznimi e fiton, vendi i dytë i kampionatit dërgon në Evropë.

Prishtina marrjen pjesë në Ligën e Evropës e ka të sigurt, pasi edhe përmes Kupës edhe përmes vendit të dytë shkon në këtë garë.

Prishtinasit janë në kërkim të vendit të parë dhe do të luftojnë deri në xhiron e fundit, shkruan Telegrafi.

Krahas rezultateve, dy skuadrave iu mbetet të marrin edhe dritën e gjelbërt për licencim.