Chiellini fajson Guardiolan për mos-kualifikim e Italisë në Kupën e Botës

Mos kualifikimi i Italisë për në Kampionatin Botëror i ka shokuar të gjithë.

Italianët u ndaluan nga suedia për tu kualifikuar në Kupën e Botës që do të mbahet në Rusi në vitin 2018, kështu duke i befasuar shumë fansa të futbollit.

Por, Giorgio Chiellini ka zbuluar fajtorin e mos-kualifikimit të Italisë.

 It is the end of an era for Leonardo Bonucci, Andrea Barazgli and Giorgio Chiellini

Nuk është trajneri apo ndonjë lojtarë i Italisë, por sipas mbrojtësi italian është Pep Guardiola fajtori kryesor.

Sipas Chiellinit taktika e trajnerit katalonas i ka shkatërruar mbrojtësit, sidomos ata italian, pasi më nuk dinë se si ta markojnë një lojtarë.

“Guardiola-izmi i ka shkatërruar mbrojtësi, sidomos ata italian”, ka thënë Chiellini, përcjell “GazetaOlle.com”, nga The Sun.

“Tani mbrojtësit dinë se si ta kontrollojnë topin më mirë dhe si të mbrojnë atë, por që nuk dinë se si ta markojnë një lojtar”.

“Është nja fkat i çuditshëm, por që ne jemi duke e humbur ADN-n e mbrojtjes e që kjo po na kushton shumë”, ka thënë mes tjerash Chiellini./Gazeta Olle/

 Italy players in pure disbelief as Sweden celebrate unlikely victory Giorgio Chiellini blames Pep Guardiola's influence for Italy's defensive issues Giorgio Chiellini is concerned about what young Italian defenders learn