Anglia konfirmon se do ta bëjë gjënë më të pazakontë për Kupën e Botës

Anglia është Kombëtarja më e pafat në botë sa i përket penalltive.

“Tre Luanët” janë eliminuar shpesh nga kompeticionet e mëdha botërore e evropiane me 11-metërsha, përcjellë “GazetaOlle.com”.

Përzgjedhësi Gareth Southgate, po e mendon çdo opsion që të mos përsëritet historia e zakonshme.

Sipas “The Sun”, përzgjedhësi i Anglisë ka vendosur që të ushtrojë penalltitë me futbollistët në stadiumin “Wembley” në skenarin e një ndeshje në mars.

 Spurs sulmuesi Harry Kane është njeriu kryesor për Anglinë nga penalltia

 

Duke folur për mediat, Southgate e ka pranuar vetë një gjë të tillë.

“Është diçka që ne po e marrim në konsideratë se si të përgatitemi sa më mirë për penallti”, deklaroi Southgate.

“Sigurisht do ta bëjmë në stërvitja, por ndoshta edhe në një skenar të ndeshjes. Ne nuk kemi vendosur ende por po i shikojmë të gjitha mundësitë”, shtoi ai.

 Gareth Southgate po mediton mënyra për të trajtuar problemet e zjarrit të Anglisë

Ndryshe, Anglia ka rekord tronditës në gjuajtjet e penalltive.

Kjo Kombëtare u eliminua tri herë nga Kupa e Botës me penallti, më 1990, 1998 dhe 2006.

Ata e pësuan edhe në Kampionate Evropiane, duke u eliminuar më 1996, 2004 dhe 2012.

A do të ndodh kështu edhe në “Rusi 2018”? Mbetet të shihet. /Gazeta Olle/

 Ashley Cole dhe John Terry reflektojnë në një dalje tjetër për Anglinë - kundër Portugalisë në finalet e Kupës së Botës 2006 Sven-Goran Eriksson dhe David Beckham pas humbjes së zjarrit kundër Portugalisë Anglia do të shpresojë që Harry Kane dhe Co do të shmangin penalltitë në Rusi 2018