Shokohet bota e futbollit, ish futbollisti i njohur ekzekutohet me 7 plumba

Bota e sportit në zi. Ish-futbollisti i Afrikës së Jugut, Marc Batchelor është gjendur i vrarë pranë shtëpisë së tij në kryeqytetin afrikan, Johanseburg.

Sipas zëdhënësit të policisë, Col Lungelo Diamini, Bastchelor u ekzekutua në mnëyrë makabër nga dy njerëz që po ngisnin një motoçikletë.“

Ai u sulmua nga dy njerëz që po ngisnin një motoçikletë.Fillimisht ishte përleshur me ta në lokalin e tij. Të dyshuarit gjuajtën disa herë mbi të. Ai vdiq brenda makinës dhe autorët u larguan menjëherë. Në këtë fazë, ende po hetojmë se cili ishte motivi për sulmin dhe ende nuk kemi të dëshuar.” deklaroi Diamini për mediat vendase.

Në fotografitë e publikuara nga vendi i ngjarjes shihet qartë se si autorët kanë sulmuar barbarisht ish-futbollistin, ku 7 plumba kanë përfunduar në xhamin e parë të makinës.

Karrierën e tij, Batchelor e kaloi në Afrikën e Jugut, ku u aktivizua me skuadra si Kaizer Chiefs, Orlando Pirates dhe Mamelodi Sundowns.

SW20000713DCO1328:GENERIC:NOCATEGORY:01JAN1980 – ROT PRATES CHIEFS FNB 31/10/98 MARC BATCHELOR