LIVE – Vala Superliga: Drita e Besa ndajnë pikët, Llapi dimëron i dyti

Drita dhe Besa kanë ndarë pikët, duke luajtur 1:1 në Gjilan, në javën e fundit të Vala Superligës. Llapi mposhti Hajvalinë 3:1 dhe dimëron në vendin e dytë.

 

Kronikat nga Gazeta Olle

Drita – Besa 1:1

90+3′ Mbyllet ndeshja, Drita e Besa ndajnë pikët.

84′ Drita rrezikon me dyshen Bergin Maliqi – Alban Rexhepi. Maliqi harkon nga këndi kurse goditja e Rexhepi me kokë shkoj jashtë.

74′ Provon Besa ta gjej golin e dytë lur Fatih Karahoda gjuan nga distaca, mirëpo pret Latifi.

70′ Ritmi i lojës ka rënë dukshëm pas golit të barazimit. Po luhet lojë e qetë. Edhe përkrahja e ‘Intelektualëve’ është ndalur.

GOOL: 52′ ‘Shpërthen’ stadiumi, shënon Drita. Bergin Maliqi godet breda zonës, topi largohet deri te Gilberto Fortunato i cili shënon nga afërsia.

51′ Drithet shtylla Florim Berisha godet nga 30 metra, topo përfundon në tërthorsen e Kolshit.

46′ Drita rrezikon menjeherë me Edenilson Bergonsi i cili lëshon ‘predhë’ nga 25 metra, Granit Kolshi e grushton topin dhe e eviton rrezikun.

++++++

45+1′ Mbyllet pjesa e parë.

45′ Rast ideal për Dritën. Gilberto pason për Semir Zenelin në zonë i cili godet nga afërisia, mirëpo Kolshi e zotëron topin.

44′ Drita provon ta barazojë rezultatin. Pas një rivënie nga këndi, topi shkon deri te talenti Bergin Maliqi i cili godet nga 20 metra, topi shkon skaj shtyllës së portierit Granit Kolshi.

GOL: 42′ Kundërsulm i efektshëm i Besës. Leart Emini pason për Diar Miftarjan që ndodhet i vetëm me Artan Latifin të cilin e mposht me lehtësi.

36′ Drita më kërkuese në pjesën e parë, por rrjetat mbetën të ‘virgjëra’.

30′ Përjashtohet trajneri i Dritës, Ismet Munishi pas ankesave të shumta ne gjyqtarë. Gjyqtari kryesor Besfort Kosumi e dërgon në tribuna.

25′ Drita e rrezikon seriozisht Besën, Leart Emini pason në zonë për Xhevdet Shabanin i cili godet nga 12-13 metra, mirëpo ‘gardiani’ Artan Latifi e grushton topin.

10‘ Lojë e qetë, vazhdon rezultati 0:0.

7′ Drita po përkrahet në maksimum nga tifozët ‘Intelektualët’ në tribuna.

2′ Besa tenton e para. Dugagjin Gashi harkon në zonë, gabon portieri Artan Latifi, por Erdin Hashani e largon topin që po shkonte në rrjetë.

1′ Nis ndeshja.

– Ndeshja nis me një minutë heshtje për viktimat e Chapocoenses.

 

Formacionet zyrtare

Drita: Latifi, Baxhuku, Bergonsi, Dragusha, Hashani, Berisha, Kuka, Zeneli, Fortunato, Mavriqi, Maliqi. Trajner: Ismet Munishi.

Besa: Kolshi, Pacolli, Karahoda, Prekazi, Dabiqaj, Emini, Elshani, Gashi, SHabani, Turku,Miftaraj. Trajner: Gani Sejdiu.

Gjyqtarë: B.Kosumi, E.Zeqiri, B.Rama, T.Maloku.

 

Llapi – Hajvalia 3:1.

90+’ Mbyllet ndeshja,Llapi fiton 3:1.

90′ Hajvalia shënon golin e nderit 3:1.

85′ Disa minuta pa u mbyllur ndeshja, Llapi ka ndalur ‘ofensivën’, rezultati mbetet 3:0.

55′ GOL: Berat Hyseni realizon për 3:0.

52′ Llapi gjen edhe golin e dytë, shënon Edon Zeqiri.

+++++

Mbyllet pjesa e parë.

35′ GOL: FLorim Bërbatovci realizon për 1:0.

– Nuk kemi raport për

1′ Nis ndeshja.

Formacionet zyrtare

Llapi:

Hajvalia:

Gjyqtarë: M.Baliu, F.Abrashi, R.Hyseni, H.Hajdari.

 

– Ndeshja nis me një minutë heshtje për viktimat e Chapocoenses.